هر آن چه درباره عوارض شربت برون کلد باید بدانید

شاید اطلاع از عوارض شربت برون کلد در کنار تمامی فواید بی‌نظیر این داروی ارزشمند برای شما نیز جالب توجه باشد.شربت برون کلد هلث اید یکی از شربت‌های پرتجویز و معروف برای تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین درمان سرماخوردگی و آنفولانزا و کاهش علائم آن‌ها در کوتاه مدت است. افرادی که در پی سرماخوردگی یا آنفولانزا به سرفه‌های مزمن مبتلا می‌شوند، این شربت را به عنوان یک مسکن گیاهی، کارآمد خواهند یافت. البته به موازات فواید این شربت، لازم است که در خصوص عوارض شربت برون کلد نیز بیشتر دانسته تا در صورت لزوم به استفاده، با آگاهی بیشتری از این شربت گیاهی در دوزهای مجاز بهره برد. در ادامه با این مطلب کافه نبض همراه باشید تا درباره فواید و عوارض این شربت گیاهی بیشتر بدانید.

معرفی شربت ضد سرفه برون کلد

شربت برون کلد یک شربت با ترکیب کاملا گیاهی بوده و از روغن رازیانه، تنتور فلفل دلمه، روغن ریشه زنجبیل، عصاره گل میخک و نعناع فلفلی تشکیل شده است. هر یک از ترکیبات گیاهی و به ویژه در کنار هم، دارای خواص عالی در کنترل علائم سرماخوردگی و درمان آن هستند. از این شربت می‌توان برای کاهش و درمان علائم سرماخوردگی و سایر بیماری‌های ویروسی استفاده کرد. همچنین خواص عالی آن در درمان سردردهای مزمن و میگرن، قابل توجه است.

شربت گلو درد برون کلد به تسکین درد گلو کمک میکند.

فواید مصرف شربت ضد سرفه

شربت برون کلد به عنوان یکی از بهترین داروهای رفع سریع سرفه شناخته شده است که از جمله فواید مصرف شربت برون کلد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان سرماخوردگی و آنفولانزا با برون کلد

اصلی‌ترین فواید این شربت را باید در درمان سرماخوردگی و آنفولانزا دانست که به سرعت می‌تواند علائم این بیماری‌ها را کاهش داده و طول دوره بیماری را نیز کوتاه‌تر سازد. نعناع فلفلی دارای خواص ضدویروسی و ضدباکتریایی بوده و در درمان بیماری‌هایی که دارای منشأ ویروسی هستند، بسیار قوی عمل می‌کند. از این روی با استفاده از این شربت، می‌توان تب‌های ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا را به خوبی کنترل کرده و سردرد یا بدن درد را نیز کاهش داد.

شربت برون کلد برای ریه

میخک و نعناع فلفلی و همچنین زنجبیل موجود در این شربت فارق‌العاده، همگی برای تسکین گرفتاری‌های ریوی موثر هستند و در صورتی که از این شربت در بیماری‌های تنفسی استفاده شود، میزان تاثیرگذاری مناسبی در کاهش علائم بیماری را شاهد خواهیم بود. لازم به ذکر است که در درگیری‌های بالای ریه و در شرایطی که سیستم تنفسی به شدت عفونی شده باشد؛ هرگز نمی‌توان تنها به استفاده از شربت های گیاهی اکتفا کرد و لازم خواهد بود که حتما مراجعه به پزشک و دریافت درمان‌های کامل آغاز گردد. امروزه به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا بسیاری از پزشکان برای تسکین سرفه‌های شدید و تسکین گلو درد این شربت را تجویز می‌کنند.

تاثیر بر تقویت سیستم ایمنی

نعناع فلفل و زنجبیل دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی قوی بوده و در تقویت سیستم ایمنی بدن، بسیار موثر هستند. از این روی استفاده از شربت گیاهی برون کلد، علاوه بر آن که موجب درمان و کاهش علائم سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر بیماری های ویروسی می‌شود، به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک کرده و به بهبود سلامتی کمک خواهد کرد.

رفع سریع سرفه

تمام ترکیبات گیاهی موجود در این شربت، برای کاهش سرفه و گلودردهای مزمن، موثر هستند. احتمالا شما با استفاده از دوز اول، مقدار قابل توجهی تسکین در شدت سرفه‌های خود احساس خواهید کرد و با ادامه دادن مصرف این شربت، میزان سرفه‌ها نیز کمتر خواهد شد و دردهای ناشی از گلو درد به سرعت از بین خواهد رفت.

آیا این شربت برای کرونا خوب است؟

شربت برون کلد برای بیماری‌های ویروسی مناسب بوده و می‌توان آن را به عنوان یک ترکیب گیاهی موثر برای کاهش علائم سرفه، دردهای سینوسی و سردرد و همین‌طور مشکلات ریه، مورد استفاده قرار داد. با این حساب اگر چه این شربت در پروتکل درمانی بیماری کرونا، نیامده است؛ اما می‌توان از آن برای کاهش علائم و پیشگیری از شدت پیدا کردن سرفه و تب، کمک گرفت. با این همه در صورت ابتلا به کرونا، به هیچ وجه خود درمانی جایز نیست و باید حتما به پزشک مراجعه داشته باشید.

برخی پزشکان برای درمان کرونا از شربت برون کلد استفاده میکنند.

ترکیبات شربت گیاهی برون کلد

ترکیبات شربت گیاهی برون کلد شامل رازیانه، زنجبیل، میخک و نعناع فلفلی است که در زیر به خواص هر یک به اختصار پرداخته شده است. هر یک از این ترکیبات گیاهی به صورت جداگانه و در ترکیب با یکدیگر، خواص عالی دارند و می‌توان از آن‌ها برای پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف استفاده کرد.

رازیانه

رازیانه دارای خواصی عالی در درمان بیماری‌های تنفسی بوده و به رفع کم خونی و کاهش وزن نیز کمک می‌کند. این روغن موجب تاثیر شگفت‌انگیز در زیبایی پوست و مو شده و سلامت پوست را نیز ارتقا می‌بخشد. روغن رازیانه از ترکیبات گیاهی موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شود و از این روی مصرف این شربت گیاهی، موجب افزایش قوای بدنی در مقابل ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌شود.

زنجبیل

زنجبیل دارای طبع گرم است و باید در افرادی که طبعی گرم دارند، با احتیاط مصرف شود. گیاه زنجبیل در کاهش علائم میگرن، سرگیجه و سردرد موثر بوده و دردهای عصبی را به خوبی تسکین می‌بخشد. همچنین این گیاه در پیشگیری از انواع سرطان‌ها بسیار موثر است. نوشیدن ترکیبات دارای زنجبیل در پیشگیری از بیماری‌هایی چون سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار تاثیرگذار بوده و می‌تواند در مراحل درمانی نیز به عنوان یک مکمل قوی، ظاهر شود.

میخک

عصاره میخک دارای خواص عالی برای مبارزه با بیماری‌های ویروسی است و در درمان سرماخوردگی خفیف تا شدید، بسیار قوی عمل می‌کند. به ویژه در صورتی که با شروع علائم سرماخوردگی و پیش از شدت گرفتن آن، از عصاره میخک به شکل صحیح استفاده شود، شانس درمان گیاهی به شدت بالاتر خواهد رفت. همچنین خواص ضدباکتریایی آن نیز قابل توجه بوده و می‌توان با اطمینان خاطر از این گیاه برای درمان بیماری‎‌های ویروسی و باکتریایی استفاده کرد. به علاوه میخک خلط‌آور بوده و به عنوان یک ضدسرفه قوی شناخته می‌شود.

نعناع فلفلی

نعناع فلفلی حاوی مقادیر قابل توجهی کلسیم، ویتامین B، پتاسیم و آنتی‌اکسیدان‌های فعال است که به مبارزه بدن با بیماری‌هایی چون سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کرده و سطح سیستم ایمنی را نیز بالاتر برده و ارتقا می‌بخشد. همچنین از سایر خواص این روغن می‌توان به بهبود دردهای دستگاه گوارشی و دردهای عضلانی اشاره کرد. اثرات تسکینی این عصاره بر عملکرد روده و معده، باعث می‌شود تا بتوان از آن برای پیشگیری و درمان بیماری‌های مزمن روده و معده، کمک گرفت.

نعناع یک از ترکیبات موجود در برون کلد است و به درمان سرفه کمک میکند.

نحوه صحیح مصرف شربت برون کلد

در کنار همه خواص گفته شده در این مطلب، نیاز است تا درباره نحوه صحیح مصرف شربت برون کلد بدانید. نحوه مصرف این شرت به شرح زیر است:

  • در کودکان 6 تا 12 سال، روزانه 1 تا 2 بار، هر بار به اندازه 5 میلی لیتر مجاز خواهد بود. (استفاده از این شربت برای کودکان کوچک‌تر از 6 سال، توصیه نمی‌شود.)
  • در افراد بزرگسال و کودکان بزرگتر از 12 سال، روزی 2 تا 3 بار و در هر بار به اندازه 5 میلی‌لیتر مجاز است.

در صورت بیماری و مصرف سایر داروها، بهتر است پیش از استفاده این شربت، با پزشک متخصص مشورت داشته باشید. اگر چه تداخل دارویی در خصوص شربت برون کلد گزارش نشده است، اما با این حال لازم است که جانب احتیاط را رعایت کرده و پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.

مصرف شربت ضد سرفه در بارداری

اگر چه منعی در خصوص مصرف شربت برون کلد در دوران بارداری اعلام نشده است، اما با این همه لازم است که در صورت بارداری و شیردهی، مصرف این شربت با مشورت پزشک صورت گرفته و در صورت منع پزشک، از مصرف آن خودداری شود.

در دوران بارداری نیز به دلیل احتمال وارد شدن طعم نعناع یا زنجبیل به شیر و احساس آن توسط کودک، ریسک این وجود دارد که کودک از ادامه شیر خوردن از مادر امتناع کرده و این موضوع باعث دلزدگی نوزاد از خوردن شیر مادر شود. لازم است دقت داشته باشید که خوردنی‌های طعم‌دار شدید چون نعناع را در دوران شیردهی مصرف نکرده و ریسک تغییر طعم شیر را ایجاد نکنید. مصرف گرمی زیاد، ممکن است باعث انتقال آن از طریق شیر مادر به نوزاد شده و مشکلاتی را برای نوزاد نیز ایجاد کند.

هشدارهای مصرف

در صورت داشتن حساسیت به زنجبیل یا هر یک دیگر از ترکیبات گیاهی موجود در این شربت، باید در خصوص مصرف آن با پزشک مشورت کنید. در صورتی که دارای بیماری زمینه‌ای خاصی بوده یا داروهایی را مصرف می‌کنید، پیش از مصرف شربت برون کلد، حتما با پزشک مشورت داشته باشید. به خاطر داشته باشید که این شربت طبعی گرم داشته و برای افرادی که گرم مزاج هستند، ممکن است که با حساسیت‌هایی همراه باشد.

برای مصرف صحیح شربت برون کلد به سن مصرف کننده توجه داشته باشید.

شرایط نگهداری

لازم است که این شربت در جای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان نگه داشته شود. توصیه می‌شود که شربت را داخل قوطی آن نگهداری کنید و از قرار دادن آن در معرض تابش مستقیم نور خورشید، جلوگیری کنید.

همچنین 6 ماه پس از باز کردن درب شربت، استفاده بیشتر از آن منع شده است و لازم است که پیش از به پایان رسیدن 6 ماه پس از باز کردن درب آن، استفاده از آن را به پایان برسانید.

معرفی محصولات مشابه

از جمله محصولات مشابه این شربت گیاهی می‌توان به شربت آسماویت ویتابیوتیکس، شربت پلارژین پارس گیتا، شربت پروسپان انگلهارد، شربت سیموسپان سیمرغ و … اشاره کرد. این شربت‌ها و سایر موارد مشابه نیز در کاهش علائم سرماخوردگی و بیماری‌های ویروسی سیستم تنفسی موثر واقع خواهند شد.